„De veghe la căpătâiul planetei”

Proiect educaţional

Concurs interjudeţean de ecologie

2013 – 2014

La începutul acestui an şcolar, Şcoala gimnazială „Mihai Eminescu” din oraşul Buhuşi –jud. Bacău, împreună cu Şcoala gimnazială Sărata, comuna Sărata, jud. Bacău au demarat proiectul educaţional „De vaghe la căpătâiul planetei”, desfăşurat sub forma unui concurs interjudeţean de ecologie. Coordonatoarele proiectului, doamnele profesoare Tinca Vârlan de la Şcoala gimnazială „Mihai Eminesu”, Buhuşi-Bacău şi Monica Maria Ioniţă, Şcoala gimnazială Sărata, com. Sărata-Bacău au reuşit să antreneze în desfăşurarea proiectului un număr impresionant de elevi şi cadre didactice, care au participat cu entuziasm la toate activităţile propuse.

Având în vedere afirmaţia, „natura a existat fără om, dar omul nu poate exista fără natură”, conştientizăm faptul că avem datoria să cunoaştem şi să ocrotim natura. Grija faţă de natură, de mediul înconjurător trebuie să fie o componentă esenţială a dezvoltării morale a tinerei generaţii. Prin acest proiect, ne-am gândit să facem front comun – copii şi adulţi – şi să încercăm să schimbăm în bine mentalităţile şi comportamentele oamenilor, mai ales ale tinerilor, privind respectul pentru mediu, pentru o convieţuire armonioasă între cetăţenii comunităţii.

Proiectul de educaţie ecologică, „De veghe la căpătâiul planetei”, are ca obiective sensibilizarea elevilor şi îndrumarea lor către promovarea unor atitudini responsabile faţă de mediul înconjurător, dar şi responsabilizarea societăţii civile prin informare, conştientizare şi educare.

Grupul ţintă al proiectului a cuprins a cuprins elevi, cadre didactice şi părinţi de la cele două şcoli coordonatoare şi din unităţile partenere.

Desfăşurat în perioada 21 octombrie 2013 – 18 iunie 2014, proiectul a cuprins cinci activităţi:

1. „Participă şi tu!” – constituirea grupului ţintă şi încheierea de protocoale de colaborare;

2. „Scrisoare către adulţi” – afişe, pliante, eseuri realizate de elevii celor două şcoli coordonatoare şi fotografii cu activitatea desfăşurată de la unităţile partenere;

3. „Învăţăm să preţuim natura” –  colectare de maculatură;

4. „Un mediu mai curat – o lume mai sănătoasă” – expoziţii de desene, postere, pliante cu mesaje ecologice, creaţii literare referitoare la problemele globale ale mediului;

5. „Gala media” – premierea elevilor.

Într-un cadru festiv, miercuri, 18 iunie 2014, a avut loc premierea elevilor. Remarcabilă a fost activitatea desfăşurată de elevii: Ţârdea Teodora, cls. a III-a A, îndrumată de doamna învăţătoare Maria Fercu, Poeţel Amalia -Cristina, cls. a III-a B, înv. Manuela Bulete, Andrei Delia, Secure Diana – Elena şi Sileni – Sandu Rebecca, cls. a III-a C, înv. Liliana Butuc, Apostică Alexia, Derlă Andra, Bitire Ana Patricia, cls. a IV – a B, înv. Violeta Şerban, Zetu Crina – Teodora, cls. a V – a A, prof. Vlad Barburescu, toţi de la Şcoala gimnazială „Mihai Eminescu”, Buhuţi –Bacău; Balaj Daria, Pasăre Melania, Pâşcu Agripina şi Podaru Miruna, cls. a III–a de la Liceul tehnologic „Constantin Cantacuzino”, Băicoi – jud. Prahova, Mătuşa Alin Petrişor, cls. a VII- a şi Pătraşcu Ştefania Mihaela, cls. a V – a de la Şcoala gimnazială Corbii Mari – jud. Dâmboviţa.

Pentru anul şcolar următor, ne propunem să avem o participare mult mai largă aşa încât proiectul nostru să capete un caracter naţional.

IMG_2352 IMG_2359 IMG_2377