EŞTI ONLINE L@ BIBLIOTECA TA!

Se spune că la biblioteca şcolară cărţile sunt doar începutul.
Astăzi 23 ianuarie s-a desfăşurat ultima etapă din cadrul proiectului EŞTI ONLINE L@ BIBLIOTECA TA!, proiect demarat în luna septembrie 2013. Evaluarea finală cuprinsă în proiect a vizat desfăşurarea concursului. Participanţi au fost echipele formate din câte 3 elevi de la şcolile :

1. Şcoala Gimnazială„Mihai Eminescu” Buhuşi clasa a IV-a B, elevii Apostică Alexia Maria, Derlă Andra Ştefania, Rotaru Ştefan Robert;
2. Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare”( Şc nr. 2), clasa a IV- a, elevii Răsteu Georgiana, Chetreanu Ştefania, Mihalache Andrei;
3. Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare”( Şc nr. 5), clasa a IV- a ,elevii Păscăluţă Ilie, Ardeleanu Niculina, Cojocaru Daniel;

Au fost invitaţi părinţi şi cadre didactice de la şcolile partenere.

Doamna învăţătoare Violeta Şerban, membră în echipa de proiect, a oferit la începutul activităţii o surpriză, un moment artistic realizat de elevii participanţi la concurs.
Echipa câştigătoare, desemnată de juriu, a fost de la Şcoala Gimnazială„Mihai Eminescu”.

Mulţumim tuturor celor implicaţi în acest proiect.

Nu există reţete pentru stimularea lecturii, dar important este ca biblioteca să găsească noi strategii pentru promovarea culturii individuale prin lectură, să ofere elevilor lecturile fundamentale, să-i ajute să selecteze ceea ce este valoros.

Director, Coordonator activitateBibliotecar,
prof. Oana Cristina Mălinici Adriana Ciubotaru