POPAS ÎN LUMEA BASMULUI

poveste

Marţi, 21.05.2013, în cadrul cercului pedagogic al profesorilor de limba şi literatura română, zona Buhuşi, a avut loc diseminarea proiectului educaţional Popas în lumea basmului, coordonat de prof. Găină Lăcrămioara, început în luna ianuarie şi finalizat în cadrul acestei activităţi.
Acest proiect a favorizat o fascinantă călătorie în universul basmului autohton, în cadrul unei activităţi derulate pe grupe cu elevii clasei a V-a A, dar şi cu alţi colegi, de aceeaşi vârstă, în cadrul unor parteneriate educaţionale cu şcoli din 12 judeţe ale ţării.
Acest proiect are ca scop cunoaşterea şi preţuirea basmelor autohtone (populare şi culte), îmbinarea lecţiilor clasice cu cele interactive pe calculator, informaţiile legate de basm fiind stocate în foldere, în portofoliul electronic, stimularea creativităţii şi a expresivităţii prin compunerea de basme, eseuri, desene, machete, dramatizări.

Descarca rezultate PDF