Luna Internaţională a Bibliotecii Şcolare

În luna octombrie sărbătorim Lună Internaţională a Bibliotecii Şcolare.

În şcoala noastră au avut loc mai multe acţiuni care au marcat această sărbătoare.
În data de 22 octombrie s-au desfăşurat în amfiteatru şcolii activităţi – cuprinse în proiectul Biblioteca – o mare prietenă – :

“Cine ştie câştigă!”, concurs care are ca scop verificarea noţiunilor de cultură generală dobândite – coordonator activitate: bibliotecar Ciubotaru Adriana,

Sceneta “Tu citeşti?”, profesor coordonator activitate: Dochia Ernestina,

“ Activităţi desfăşurate în biblioteca şcolii”- prezentare Power Point, material realizat de bibliotecar Ciubotaru Adriana;

“ Cântecul, frumoasă şi înţeleaptă carte ”, eleva Anton Ana Maria, interpretează un cântec acompaniată de chitară, elevii clasei I A a – coordonati de înv. Ana Malinici interpreteaza cântecul Carticica mea.

– Invitat la activitate dl Stefan Zaharia, profesor de teatru la Clubul elevilor Buhusi.

Aceste activităşi sunt menite să amintească tuturor elevilor şi cadrelor didactice din şcoală, implicit comunităţii locale, că biblioteca şcolară, ca orice bibliotecă, este un sanctuar al culturii şi civilizaţiei, iar bibliotecarul este un element stimulator, care caută, cu orice prilej, să pună în mişcare cartea.