Istoric

• Înfiinţată în 1970 sub denumirea de Şcoala Generală Nr. 4, Şcoala gimnazială „Mihai Eminescu” a cunoscut o dezvoltare rapidă, având un loc aparte între şcolile din judeţ. La înfiinţare, ocupa o suprafaţă de 1800 m2 avea 8 săli de clasă, 2 laboratoare şi două ateliere. În acest spaţiu au funcţionat 17 clase de elevi.

• După 42 de ani, în pregătirea celor 800 de elevi și preșcolari sunt angajaţi 9 educatoare , 14 învăţători şi 18 profesori titular . Şcoala are 16 clase, 4 laboratoare și cabinete ( 1 cabinet de informatică cu acces la internet), o bibliotecă cu peste 14000 de volume şi o sală de sport.

• Din 2012 Grădinița cu program normal devine strucrtură a școlii
Elevii au ocazia de a participa în diferite activităţi extraşcolare ce variază de la activităţi artistice sau sportive până la parteneriate educaţionale cu şcoli din ţară şi din străinătate.