Dor de Eminescu

Miercuri, 15.01.2014, amfiteatrul şcolii a găzduit seria manifestărilor anuale „Dor de Eminescu”, închinate poetului care ne-a înscris în cultura universală şi al cărui nume îl poartă instituţia noastră. S-au sărbătorit 164 de ani de la naşterea poetului, a cărui creaţie a devenit un prilej de educare sentimentală pentru toate generaţiile.

Activităţile din prima parte a zilei i-au avut ca protagonişti pe cei mici, de la clasele II a B( învăţătoare Minodora Rachieru) şi a III a B (învăţătoare Manuela Bontaş) din ale căror glasuri s-a simţit emoţia poziilor eminesciene. În partea a doua a zilei, elevii de gimnaziu, coordonaţi de prof. Ernestina Dochia şi Lăcrămioara Găină, l-au comemorat pe marele poet, printr-un program cultural-artistic derulat pe trei secţiuni:

a) un periplu prin viaţa şi opera acestuia, prin intermediul unei prezentări PowerPoint;
b) un recital de poezie şi cântece pe versuri eminesciene, acompaniate de chitară;
c) un concurs vizând cunoaşterea creaţiilor marelui poet, la care au participat elevi din toată şcoala, la final câştigătorii fiind premiaţi în cadru festiv.