Ziua lui Mihai Eminescu

Scoala Gimnaziala “Mihai Eminescu” din Buhusi a organizat, ca in fiecare an pe 15 ianuarie, o suita de activitati in cinstea poetului ce da numele scolii.

“A fost un concurs de recitat poezii organizat intre copiii din clasele I-IV. Fiecare clasa si-a desemnat un elev care a reprezentat clasa respectiva astazi, in amfiteatrul scolii. Castigatorul a fost chiar de la clasa I si a primit o carte cu poezii scrisa de Mihai Eminescu. Din cele 250 de volume cu poezii pe care le avem la biblioteca nu a mai ramas niciunul si asta nu poate decat sa ne bucure. Dupa activitatea din amfiteatru, cativa copii au impartit pliante cu poezii in centrul orasului. “ –  a declarat pentru Buhusi.NET directoarea unitatii, prof. Oana Malinici.

Adriana Ciubotaru, bibliotecara scolii s-a ocupat de organizarea activitatilor.

eminecu5

eminescu2

eminescu3

emin

eminescu4

eminescu5

eminescu6