Bun venit in lumea basmului!

Concursul de literatură „Popas în lumea basmului”, înscris în CAER, poziția 775, pag. 16, a ajuns la cea de-a V-a ediție în anul școlar 2016-2017, reunind 80 de participanți din 22 de unități școlare la nivel național.

Elevii de clasa a V-a din 17 județe ale țării au avut de creat un basm original, respectând particularitățile stilistice ale acestui tip de scriere. Anul acesta premiul I a fost câștigat de un elev din Mangalia, județul Constanța, care a impresionat prin basmul „Făt-Frumos și sirena”. Din școala noastră au participat 5 elevi, dintre care doar Antal-Corbu Andrei a reușit să obțină premiul al II-lea, ceilalți, deși s-au străduit să creeze basme interesante, s-au situat pe locuri inferioare. De altfel, vom publica o culegere de basme, reunind cele 80 de creații ale elevilor înscriși în proiect.

Așteptăm cu interes și implicare serioasă desfășurarea celei de-a VI-a ediții a proiectului „Popas în lumea basmului” și în anul școlar 2017-2018.

popas