BIBLIOTECA ÎN ACŢIUNE

Vineri, 12.05.2017, în amfiteatru, ora 10:00, la Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” din Buhuşi, a avut loc întâlnirea metodică  din cadrul Cercului metodic al bibliotecarilor şcolari din judeţul Bacău.

Evenimentul a fost deschis de către coordonatoarea activităţii, bibliotecar, Adriana Ciubotaru, prin introducerea invitaților, doamna director, prof. Oana Cristina Mălinici, doamna director, prof. Judit Păduraru, doamna Oana Jianu, bibliotecar C.C.D., bibliotecari din judeţul Bacău.

Întâlnirea a debutat prin precizările doamnei bibliotecar, Adriana Ciubotaru,  asupra celor mai importante aspecte legate de  activităţile specifice în bibliotecă, iar în urma unui studiu de caz şi rata lor de succes. Prin  prezentarea materialului în power-point s-a putut observa că biblioteca, bibliotecarul face parte activă din procesul de învăţământ.

Doamna bibliotecar Mihaela Corbu, Colegiul Tehnic “Ion Borcea”, Buhusi, a prezentat în cadrul acestei întâlniri „ Festivalul Naţional al Filmului de Comedie pentru liceeni”, eveniment care are loc în fiecare an, în cadrul zilelor scolii.

Vitralii de fapte bune. Lumea are culoarea ochilor pe care îi purtăm” – a fost materialul  prezentat de  doamna bibliotecar – Cezarina,Gheorghiţă, de la  Şcoala Gimnazială „ Mihail Andrei” Buhuşi. Un proiect a carui scop este reducerea absenteismului școlar prin educația copiilor, a părinților și instruirea cadrelor didactice și integrarea elevilor într-un sistem de educație de calitate.Partener  UNICEF România.

Stan Cosmin bibliotecar  la, Şcoala Gimnazială „ Ştefan cel Mare” Buhuşi, promovează lectura prin diferite activităţi cuprinse în proiectul „Lumea basmelor”.

În partea a doua a întâlnirii, participanţii la activitate au fost invitaţi în excursie, vizând promovarea obiectivelor turistice autohtone, Mănăstirile Runc, Ciolpani şi Sinagoga.

Pe tot parcursul evenimentului feed-back-ul a fost asigurat de doamna consilier educativ, prof. Elena Sandu, concluzionând importanța acestor întâlniri , esențiale, legate de importanţa rolului bibliotecii, la îmbunătăţirea calităţii procesului de învăţământ.

biblio bilbio2